Pasjonująca, wielowątkowa i trzymająca w napięciu opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim – podróżniku i badaczu, pionierze odkryć niezbadanej jeszcze Australii. To on zdobył i nazwał najwyższy szczyt tego kraju i jako pierwszy natrafił w nim na złoto, choć złożył obietnicę, że o tym odkryciu nie będzie mówił, i jej dotrzymał. Książkę wzbogacają XIX-wieczne ilustracje australijskich zwierząt oraz aneks ułatwiający czytelnikowi identyfikację osób, zwierząt i miejsc, o których mowa na kartach książki.
Wraz z bohaterami czytelnik poznaje historie związane z budową stadionu miejskiego, z poznańskim radiem i początkami transmisji Ludomira Budzińskiego, pracą młodych kryptologów przy łamaniu szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a także ważnym meczem Warty Poznań z holenderskim klubem Philips Eindhoven. Narrację wzbogacają fotografie z dwudziestolecia międzywojennego pokazujące Poznań oraz miejsca związane z Pewuką.
Boże Narodzenie 1524 roku. W Indiach umiera słynny portugalski żeglarz Vasco da Gama, pozostawiając po sobie testament, w którym nakazuje odnaleźć niezwykle poważanego przezeń człowieka, Gaspara da Gamę. Ślady poszukiwań prowadzą do znanego z handlu miasta Poznania. Odnalezienie Gaspara to jednak nie tylko wykonanie woli admirała, lecz także możliwość wskazania drogi do zdobycia niewyobrażalnej fortuny i władzy… Gaspar da Gama to pięknie wydana, poruszająca opowieść, inspirowana losami wybitnego żeglarza, Polaka i poznaniaka, który miał wielki wkład w odkrycia geograficzne XV i XVI wieku.
To jest wyjątkowa książka, gdyż wyjątkowy był proces jej powstawania. Nie została wydana przez wydawnictwo; zrobiliśmy to we własnym zakresie, za pomocą zbiórki, dzięki której każdy mógł dołączyć do tego projektu. To była wspólna decyzja: chcemy, by ta książka powstała, i uwierzcie, to wspaniałe uczucie, gdy do twojej własnej przygody dołączają setki ludzi. Trzymacie zatem w ręce połączenie pasji i zaufania – co z tego wyszło, przekonacie się sami.
Poznań, Boże Narodzenie 1918 roku. Miasto czeka na przybycie znanego na całym świecie wirtuoza fortepianu Ignacego Jana Paderewskiego. Maestro nie przyjeżdża jednak na kolejny koncert. Jego obecność zainicjuje serię zdarzeń, które odegrają decydującą rolę w zabiegach o włączenie Wielkopolski do odrodzonej ojczyzny. Powieść przenosi czytelnika do ogarniętego wrzeniem powstańczym miasta, w którym trzech przyjaciół i byłych piłkarzy klubu sportowego Posnania, nagle znajduje się w sercu gwałtownych wydarzeń, które spokojny dotąd Poznań zmienią w pole walki.
Niezwykła jest historia Lecha Poznań, klubu, który powstał 19 marca 1922 roku jako Lutnia Dębiec i który do dziś zdobył siedem tytułów mistrza Polski oraz pięć razy sięgnął po Puchar Polski. Przez 100 lat swojego istnienia poznański Lech rozegrał ponad 1400 meczów w ekstraklasie, prawie 300 w drugiej lidze i przeszło 120 w trzeciej. Do tego dodajmy ponad 130 meczów w niższych klasach rozgrywkowych, ponad 200 w Pucharze Polski, Pucharze Ligi i Superpucharze oraz niemal 100 w europejskich pucharach. Łącznie da nam to ponad 2300 spotkań Kolejorza! Oczywiście nie opisaliśmy w tej książce wszystkich tych gier, chociaż każda z nich miała swoją dramaturgię.
Lech Poznań w swojej historii rozegrał na arenie europejskiej wiele emocjonujących spotkań. Jednym z najbardziej pamiętnych jest dwumecz z europejską potęgą FC Barcelona, który miał miejsce w 1988 roku. W tym wyjątkowym komiksie, wydanym przez klub w ramach obchodów stulecia istnienia, Radosław Nawrot i Jacek Kowalski wracają do emocji, którymi wówczas żył niemal cały Poznań. Przypominają momenty, które do dziś krążą w opowieściach między kibicami. Pokazują również, że piłka nożna potrafi łączyć pokolenia, kształtować nasz system wartości i budować wspólnotę. A ulubiony klub to w życiu miasta i jego mieszkańców… znacznie więcej niż klub.